Suplementacja witaminy D u kobiet w ciąży

Suplementacja witaminy D u kobiet w ciąży, dlaczego jest ważna i o czym trzeba pamiętać?

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że nawet w regionach o dobrym nasłonecznieniu, gdzie efektywna synteza skórna jest możliwa, niedobory witaminy D to zjawisko powszechne, sięgające nawet 80–90% populacji! Deficyt witaminy D dotyczy wszystkich grup wiekowych i wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka rozwoju wielu chorób i problemów zdrowotnych.   Konsekwencje niskiego poziomu witaminy D w organizmie mogą być szczególnie dotkliwe w przypadku kobiet w ciąży i mam karmiących, gdyż oddziałuje to również na rozwijający się organizm dziecka. W efekcie czego dzieci rodzą się z niskim zapasem witaminy D, a  niewystarczająca jej ilość w mleku matki uniemożliwia uzupełnienie tego niedoboru, zwiększając tym samym ryzyko krzywicy u tych niemowląt. Deficyt witaminy D w okresie aktywnego wzrostu dzieci wpływa na zaburzenie gospodarki wapniowo-fosforanowej i prowadzi do upośledzenia procesów wzrostu i mineralizacji kości.

Aby uniknąć niekorzystnych skutków niedoboru witaminy D w przypadku potwierdzonej ciąży zalecana jest suplementacja witaminy, prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D w osoczu, z dążeniem do stężenia > 30–50 ng/ml.

W sytuacji gdy kontrola stężenia 25(OH)D w osoczu nie jest możliwa, to w okresie ciąży i karmienia piersią rekomenduje się suplementację w dawce 2000 j.m. (50 µg)/d.

W przypadku dzieci, niezależnie od sposobu karmienia, suplementację witaminy D należy rozpocząć od pierwszych dni życia.

Aktualne zalecenia suplementacji witaminy D w odniesieniu do niemowląt i małych dzieci:

Grupa wiekowaDawki
Wcześniaki < 32 tyg. życia800 (20 µg/d.) od pierwszych dni życia, pod kontrolą wartości 25(OH)D w osoczu
Wcześniaki 33.–36. tyg. życia400 (10 µg/d.)
0.–6. mies. życia400 (10 µg/d.)
6.–12. mies. życia400–600 (10–15 µg/d.) Zależnie od podaży witaminy D w diecie.

Warto pamiętać, że ilość witaminy D, jaka powinna być dostarczana do naszego organizmu, aby zapewnić stężenie optymalne zależy m.in. od karnacji skóry, masy ciała, wieku, występujących chorób, czy zażywanych leków, dlatego suplementacja witaminy D u kobiet w ciąży powinna być zawsze rozpatrywana indywidualnie.


PIŚMIENNICTWO:

  1. red. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. NIZP-PZH, 2020, 177-180.
  2. Marcinkowska M., Mickiewicz A., Fijałkowski M. Plejotopowe działanie witaminy D. Choroby Serca i Naczyń 2019, 16 (1), 45–52.
  3. Pettifor, J. M. Calcium and vitamin D metabolism in children in developing countries, Annals of Nutrition and Metabolism, 2014, 64(2), 15-22.
  4. Nowosad K. Niedobór witaminy D w wybranych jednostkach chorobowych. „Journal of Life and Medical Sciences” Nr 2/32/2021, Nauki Przyrodnicze i Medyczne, 3-12.