Tabletki ODT

Rozmiar tabletek utrudniający połykanie i konieczność stosowania płynów przy aplikacji często zniechęca pacjentów do systematycznego stosowania leków, utrudniając prowadzeniu terapii. Szacuje się, że problem z połykaniem dotyka nawet ponad 50% populacji, w tym dzieci, osoby starsze i chorych leżących, mających kłopoty z przełykaniem, ale także osoby aktywnie pracujące czy podróżujące.

Trudności w połykaniu mogą zniechęcać do ponownej aplikacji leku, a w konsekwencji doprowadzić do niewypełnienia zaleceń lekarskich. Twarda powierzchnia tabletek może nawet spowodować uraz przełyku podczas połykania. Kłopoty z aplikacją leków skłaniają do ciągłego opracowywania i doskonalenia ich nowych form. Jedną z takich udoskonalonych postaci leków, stworzonych w celu zmniejszenia trudności w ich przyjmowaniu, są tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (orodispersible tablets – ODT).

Są to tabletki niepowlekane, które po umieszczeniu w ustach ulegają szybkiemu rozpadowi w ślinie. Przyjmuje się, że czas rozpadu tego rodzaju tabletek nie powinien przekroczyć 3 minut, chociaż sugeruje się produkcję takich, które rozpuszczą się w ślinie do 30 sekund. Podobnie jak tradycyjne tabletki czy kapsułki, ODT zapewniają precyzyjne dawkowanie, bez ryzyka błędu w dozowaniu, co może się zdarzyć przy samodzielnym odmierzaniu określonej dawki leku w płynie.

Zalety stosowania tabletek ODT:

  • szybkie działanie substancji aktywnej,
  • dogodna aplikacja, szczególnie dla dzieci i osób starszych,
  • szybki rozpad tabletki w kontakcie ze śliną, dzięki czemu nie wymaga żucia czy połykania,
  • dyskretna forma podawania leku – umożliwia dyskretne zażywanie leków przez osoby, które cierpią na przewlekłe choroby, a które nie chcą, aby inne osoby o tym wiedziały.

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej to forma wyjątkowo korzystna dla osób, które mają kłopoty z połykaniem konwencjonalnych tabletek. Doceniane w szczególności przez osoby, które w nagłych przypadkach, gdy pojawi się potrzeba, mogą przyjąć lek w postaci ODT, bez konieczności poszukiwania płynu do popijania. Dotyczy to np. reakcji alergicznych czy bólów migrenowych.

Poznaj AMAVIT D3 suplement diety w dawkach witaminy D3: 1000 j.m., 2000 j.m. oraz 4000 j.m. w postaci wygodnych tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.


PIŚMIENNICTWO:

  1. Jachowicz Renata., Krupa A. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Kierunki badań, technologie. Część I, Farm Pol, 2010, 66(6): 443-7.
  2. Kokoszka A., Barbič-Žagar B., Brus S., Dular-Meglič T.: Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej: zalety i ograniczenia użyteczności. Wiadomości Psychiatryczne, 2010, 13, 2, 70-77.