Witamina D, a jej wpływ na skórę

Chociaż najczęściej kojarzona jest z wpływem na gospodarkę wapniowo-fosforanową, witamina D oddziałuje na wiele komórek i tkanek w sposób niezwiązany z gospodarką mineralną organizmu. Poprzez wpływ na podział i różnicowanie komórek witamina D wpływa również na kondycję i funkcjonowanie skóry. Jej prawidłowe stężenie to warunek konieczny dla poprawnego funkcjonowania komórek ją budujących, w tym dla właściwego działania procesów w niej zachodzących.

Witamina D wpływa na:

  • zwiększenie elastyczności i regulację funkcji barierowej skóry,

Witamina D wpływa na proliferację, czyli zdolność do rozmnażania się komórek i ich różnicowanie, w tym na proliferację keranocytów naskórka. A dodatkowo prawidłowy poziom witaminy D wpływa na wchłanianie wapnia i magnezu, które wpływają na odpowiednie napięcie i nawilżenie skóry.

  • na regulację naturalnego procesu złuszczania naskórka,

Deficyt witaminy D zaburza metabolizm komórek i przyspiesza proces ich starzenia. W efekcie dochodzi do spowolnienia biologicznego cyklu odnowy skóry.

  • przyspieszenie gojenie się ran – przyspiesza proces ziarninowania,

Witamina D bierze udział w procesie podziału komórek. Jej niedobór wydłuża przebieg stanów zapalnych i spowalnia gojenie się tkanek.

  • hamowanie rozwoju reakcji alergicznych,

Witamina D wpływa na regulację procesów immunologicznych, zwiększając syntezę przeciwalergicznych i przeciwzapalnych cytokin. Dzięki czemu działa jak naturalny środek antyhistaminowy.

  • ochronę przed stresem oksydacyjnym,

Witamina D chroni witaminę E przed utlenianiem, tym samym pełni rolę antyoksydacyjną.

  • na regulację procesu wydzielania sebum,
  • zmniejszenie nadwrażliwości na bodźce prozapalne,

Badania pokazują, że witamina D jest regulatorem odpowiedzi immunologicznej i oddziałuje na produkcję limfocytów T. Jej prawidłowy poziom wpływa na hamowanie uwalniania mediatorów procesu zapalnego – ma to szczególne znaczenie dla chorych na atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty.

Rola witaminy D w łuszczycy.

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących przewlekłych zapalnych chorób skóry. I chociaż jej patogeneza nie jest do końca poznana, to badania jednoznacznie pokazują, że witamina D ma wpływ na jej przebieg. Wielokierunkowe działanie witaminy D obejmuje m.in. hamowanie nadmiernej proliferacji komórek skóry, leżącej u podstaw powstawania zmian chorobowych – komórki zbyt szybko się rozmnażają i nieprawidłowo dojrzewają, a dodatkowo dochodzi do zaburzenia w procesie ich złuszczania, co prowadzi do intensywnego rogowacenia niektórych partii skóry. Witaminę D reguluje proliferację komórek, wpływa również na syntezę limfocytów i zmniejsza poziom interleukin 1 i 8 (IL-1 i IL-8), tym samym działa przeciwzapalnie. Pomagając utrzymać równowagę odpowiedzi immunologicznej skóry, witamina D wpływa na poprawę jej stanu u chorych na łuszczycę.

Witamina D to jedna z niewielu witamin, które nasz organizm potrafi sam syntetyzować pod wpływem promieniowania UVB, przenikającego do głębszych warstw naskórka. Jednak na efektywność syntezy skórnej wpływa wiele czynników, takich jak: czas przebywania na słońcu, powierzchnia skóry poddana ekspozycji na promieniowanie, położenie geograficzne, pora roku, zachmurzenie, czy zanieczyszczenie powietrza. W przypadku Polski, ze względu na kąt padania promieni słonecznych, ilość promieniowania UVB docierająca do nas w sezonie jesienno-zimowym jest niewystarczająca, aby umożliwić efektywną syntezę skórną.  W efekcie czego, aby pokryć dziennie zapotrzebowanie na witaminę D konieczna jest jej suplementacja. Warto również pamiętać, że chorzy na łuszczycę należą do grupy ryzyka niedoboru witaminy D, co dodatkowo uzasadnia konieczność jej suplementacji.


PIŚMIENNICTWO:

  1. Nowosad K. Niedobór witaminy D w wybranych jednostkach chorobowych. „Journal of Life and Medical Sciences” Nr 2/32/2021 Nauki Przyrodnicze i Medyczne, 3-12.
  2. Dittfeld A., Gwizdek K., Koszowska A., Fizia K. Wielokierunkowe działanie witaminy D. Ann. Acad. Med. Siles. 2014; 68, 1, 47–52.